fbpx

Kelimelerin Etkisi

Hemen hemen herkes belli bir konu üzerine oluşturulmuş konuşmalara katılmıştır. Bazılarından oldukça fazla zevk almışsınızdır bazılarındaysa vakit geçmek bilmemiş olabilir. Bunun farklı bir çok nedeni var. Ama size 2 nedeni açıklayayım.

1.Neden; Konu sizin ilginizi çekebilecek alanda değildir.
2.Neden; Konuşmacı sizin ilginizi çekebilecek şekilde dikkati kendi üstünde toplayamamıştır. Başka bir deyişle sizi tam olarak konuşmalarıyla hipnoz edememiştir.

1.Neden üzerine konuşmacının yapabileceği fazla bir şey yok fakat 2.Neden tamamen konuşmacıya dayalı bir durum. Konuşmacının, dinleyenleri hipnoz etmesinden söz ederken çoğu insanın aklına yarı baygın, uyku, trans haline getirilmiş bir olay gelir. Aslında tam tersi. Burada uygulanan yöntem gizli hipnozdur. Yani siz farketmeden beyninizin derinliklerine ulaşarak dikkati üzerinizde toplama durumudur. Sonuç itibariyle uyutmak yerine tamamen dinç olarak açık dinleyici bir konuma getirmektir. Bu işlemi yaparken onaylattırma, kabullendirme, benimsetmek gibi tekniklerde uygulanabilir.

Mesela bir pazarlamacıyı ele alalım. Pazarlamacılar sizinle konuşurken ön konuşma yaparlar. Ürün hakkındaki detaylara girmeden ön hazırlık olarak sizin isteklerinizi öğrenirler. Daha sonra sizin isteklerinizle bağlantı kurmaya çalışarak ürünü tanıtırlar. Yani bir üründen ne istiyorsanız, beklentileriniz nelerse bunları yansıtmaya çalışır. Ve sizde pazarlamacının size sunduğu ürünü benimser, satın almayı kabul edersiniz.

Tarih boyunca liderler veya siyasetçiler konuşmalarında gizli hipnoz, etkili konuşma tekniklerini uygulamışlardır. En iyi örneği ABD Başkanı Obama’dır. Yine aynı şekilde Adolf Hitler. Milyonlarca kişiyi kendi düşünceleriyle paralel hale getirebilmiştir. Günümüzde zaten siyasetin bir parçası haline gelmiştir fakat kendi düşüncelerinden öteye giderek insanların zihnini yıkayan şahıslar, örgütler de malesef ki mevcut. Sizce hangi normal insan canlı bomba olur ki?

Gizli hipnozda bir kaç etkili madde şunlardır:

  • Hızlı konuşmak (Bir şeyler söyleyinde, ne söylerseniz söyleyin. Amaç, karşıdaki kişinin takip ve cümlelerinize anlam kazandırma mekanizmasını kırmaktır.)
  • Kelimeleri vurgulamak (Her kelimeyi değil tabi. Hızlı konuşurken kabullendirmek veya bilinçaltına yerleştirmek istediğiniz asıl önemli olan kelime-ler-i vurgulu bir tonda söylemek.)
  • Onaylattırmak (Kişinin takip mekanizmasını kırdıktan sonra cümlelerinizi belli aralıklarla onaylattırın. “değil mi?”, “böyle olduğunu biliyorsunuz”, “sizinde böyle düşündüğünüzü biliyorum ki” gibi örnek kalıplar size yardımcı olabilir.
  • Etki bırakmak (Yaptığınız konuşmanın daha sonradan da hatırlanmasını istiyorsanız mutlaka etki bırakmaya çalışın. Mesela 5 duyu organlarından birkaçını kullanın. Bağırmak, güzel ses tonu, acı bir tat, tatlı veya berbat bir koku, birden fazla renklerin aynı anda kullanılması veya omuza, dize, ele, boyuna dokunmak yaptığınız konuşmanın beyindeki bağlantısını arttıracağı için dinleyici-ler-niz de konuşmanızdan daha çok etkilenecektir)
    Bunlar gibi maddeler arttırılabilir…

Gizli hipnoz ile sözleriniz daha fazla anlam taşıyabilir. Ama tabiki her işin bir profesyonelliği vardır ve bilinçsiz olarak denemek asla doğru bir yol olmaz. Bu yüzden basamakları hızlı geçmemenizi ve doğru şekilde kullanmanızı öneririm.

Randevu Al

Sana yardımcı olabileceğim bir probleme ilişkin koçluk ve Mental Masking seansı almak istersen aşağıda yer alan formu doldurabilirsin. En geç 24 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.