Hipnoz Fenomenleri Nelerdir? - Korzay Koçak

Hipnoz Fenomenleri Nelerdir?

Hipnotik Fenomenleri Nedir?

hipnotik fenomenleri neler olduğundan bahsedeceğim. Aslında hipnotik fenomenler hakkında bilinen birçok yanlışı da düzeltmek için bu yazıyı  yazma  gereği duydum. Bu amaçla iyi bir yazı olacağını düşünüyorum. Öncelikle hipnotik fenomen  nedir?  Bunu  tanımlamamız oldukça önemlidir. Hipnotik fenomen kısaca, hipnoz sırasında verilen telkinlere bağlı olarak zihinde gerçekleştirilen ve dışa vurulan olayların tümüdür. Biraz karmaşık gelmiş olabilir ama yazının devamında bu tanımı daha da netleştireceğim.

Hipnotik fenomenler, bazı hipnotistlere göre —ki çoğunluk görüş böyledir- aşamalardan oluşmaktadır. Yani bir hipnotik fenomenin “hipnoz  sırasında”  dışa  vurulmasının hipnoz seviyeleriyle bağlantılı olduğu  düşünülmektedir.  Hatta bu nedenle trans seviyelerine göre hipnoz  seansı gerçekleştirildiğini görmekteyim. Örneğin katalepsi fenomeni ile amnezi  fenomeni farklı  trans  seviyelerinde gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Ancak maalesef ki bu büyük bir yanlıştır. Çünkü bir kişi hipnoz altında ise telkinlere vereceği tepki seviyeleri de aynıdır. Bu  durumda  önemli  olan  tek  bir şey vardır, o da  kişinin  GERÇEKTEN  hipnoz  olup olmadığıdır. Bu  yanılgının  temel  nedeni  de  budur  aslında. Tabi ki sorunun çıkış nedenim inecek olursak HİPNOZ ile TRANS’ın birbirine karıştırılmasından  kaynaklandığı aşikârdır. Ancak konuyu dağıtmamak için o konuya başka bir yazımda değinmek istiyorum. GERÇEKTEN bir hipnoz uygulaması başarılı ise kişi hipnozdadır, değilse hipnozda değildir. Hipnozun gerçekleşip  gerçekleşmediği  konusunda eksik  bilgiler  doğrultusunda  bir  kişinin  TRANS  halinde olması doğrudan HİPNOZ’a girdiği ile bağdaştırılmıştır. Bunun neticesinde de trans seviyelerine bağlı olarak hipnotik fenomenler sıralanmıştır.

Hipnotik fenomenlerin, her ne kadar dışa vurum olarak ayni seviyede olduğunu duşunsem de her insandaki etkisinin ayni  olmadiği  goruşundeyim. Çunku  her  insan farklidir, her insan, hayatinda farkli bir  oyunu  oynar.  Bu nedenle bir kişiye uygulayacak olduğunuz telkinin  mukemmel bir şekilde hipnotik fenomeni çıkarmasını istiyorsaniz, telkini uygun bir kalip ile kullanmaniz ve en doğru hipnotik fenomeni seçmeniz gerekecektir. Bu nedenle hipnoz  edecek  olduğunuz sujeyi en azindan biraz tanimaniz gerekmektedir. Çunku bir fenomenin uygulanmasi için gerçeklik algisinin değiştirilmesi gerekir.

 

Amnezi

“Hafiza kaybi” tanimini, amnezinin bu şekilde genellenmesinin kesinlikle doğru olmadığını duşunuyorum. Çunku amnezi birçok farkli şekilde ortaya çikabilir ve bunlar içinde bizi ilgilendiren ise hipnotik amnezidir. Hipnotik amnezi, telkinlere bağlı olarak hafizada bloklar oluşturulmasi ve o bilgiye erişimin engellenmesidir. Amnezi fenomeni uygulayan bazi hipnotistler bu fenomen ile hafizadaki bilginin tamamen ortadan kaldirildiğini duşunmektedir ve “hafiza kaybi” tanimini yapmaktadirlar. Ancak hipnotik amnezi ile hafizadaki bilgide herhangi bir kayip gerçekleşmez, bilginin erişimine engel oluşturulur. Hatta bu engel belli bir sure geçerli olabileceği gibi suresiz de olabilir. Yani o bilgiye tekrardan erişin izni her zaman mumkundur.

 

Katalepsi

Kaslarin kilitlenmesinin ya da kasilmasinin ve psikomotor aktivitenin azaltilmasinin ardindan, kişinin yorgunluk duygusu olmadan uzun bir  sure  pozisyonun  belirli bir duruşunu muhafaza etme kabiliyetine yol açmasi demektir. Bunun bazi ornekleri, bir kolun demir çubuk gibi kaskati kesilmesi, butun vucudun hareketsiz kalacak şekilde sertleşmesi. Aşağıda ki görselde katalepsi uygulanmaktadır.

Zaman Bozulması

Bu fenomen, adindan da oldukça açiktir.   Fenomenin   iki   farkli   etkisi   mevcuttur. İlki, olduğundan daha kisa bir surecin yaşanmiş gibi hissedilmesi, ikincisi ise doğal olarak gerçekte olduğundan daha fazla zaman geçtiğinin hissedilmesidir. Bu fenomen de doğal bir olay sonucu gerçekleşebilir veya hipnoz deneyiminin bir parçasi olarak gerçekleşebilir. Hipnoz tedavisi ile hatirlatilmak zorunda kalinan bazi olaylarin kişide yarattiği rahatsizliğin  hipnoz sonrasi ortadan kaldirilmasi için hipnoz sureci unutturulabilir.

Halüsinasyonlar

lnsanlar bu fenomenin ne olduğunu az çok bilirler. Hipnoz ile olumlu(pozitif) ve olumsuz(negatif) halusinasyonlar oluşturabiliriz. Olumsuz bir halusinasyon mevcut uyari algisini kaldirmaktir; yani, gerçekten var olan bir nesneyi gormeyebilir, mevcut bir kokuyu koklayamaz, vb. Olumlu halusinasyon ise, var olmayan uyari deneyimlenmesi anlamina gelir; odada bulunmayan bir nesneyi gormek, var olmayan bir içeceğin tadini almak vb. Bunun en iyi ornekleri, bir bardak suyun bir bardak alkol olduğuna inandirilmasi ile sarhoş olduklari zamanki ayni duygulari deneyimlemeleridir. Ya da aslinda var olmayan bir varlik belli telkinler ile suje tarafindan gorulmesi sağlanabilir. Hatta bu fenomen sizi veya başka herhangi bir nesneyi tamamen gorunmez kilabilir.

Post Hipnotik Telkin

Post Hipnotik Telkin, hipnotik deneyim sirasinda verilen daha sonraki zaman veya tarihteki talimatlari veya telkinleri ifade eder. Bunun ornekleri hipnotizma oturumunda,  gelecekte hipnotistten hipnoza girmek için odak noktasi derin bir  noktaya geri donecekleri ya da gelecekteki bir kelimeyle ya da dokunma  veya  gorsel  uyarana gore, bir kez daha hipnozu yaşayacaklarina yonelik talimat olabilir.

Analjezi ve Anestezi

Ağri ve acı farkindaliğindaki zayiflamadir. Bunun bir orneği, vucudun parçalarinda hissizlik oluşturulmasidir. Hissizlik oluşan parça uzerinde hiçbir şekilde aci duyulmamaktadir. Medikal anestezik ise, birisinin hipnoz altinda ameliyat  olmasi  halinde  gerçekleşir.  Bu  durumda butun beden ve bilinç uzerinde hissin ortadan kaldirilmasi gerçekleşir.

Hipnotik Fenomenler hakkında daha detaylı bilgi almak için bu web sitelerine de göz atabilirsiniz: hypnotc, unk, johnmogiovi

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Korzay Koçak’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması yasaktır. Yazılar tedavi ve teşhis içermezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al

Sana yardımcı olabileceğim bir probleme ilişkin koçluk ve Mental Masking seansı almak istersen aşağıda yer alan formu doldurabilirsin. En geç 24 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.